“Syrena i Pani Hancock” – fantastyczna powieść obyczajowa

Autorka książki jest historyczką sztuki, archeologiem i antropologiem. Historia syren – kukieł sprzedawanych do cyrków i domów uciechy na pewno nie jest jej obca. Choć kukły były tworzone w sposób nieprofesjonalny i prezentowały się strasznie, ludzie wierzyli w ich prawdziwość. Imogen Hermes Gowar w powieści “Syrena i Pani Hancock” wprowadza prawdziwą, lecz martwą postać syreny. Powieść została nominowana do Women’s Prize for Fiction nie bez powodu!

Jak syrena i kurtyzana odmienią życie Pana Hancocka?

Akcja rozgrywa się w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Pan Hancock jest wdowcem, stracił też syna. To kupiec, który dni spędza próbując zarobić na życie. Jego statek, na którym transportował towary został jednak stracony. Oznajmia mu to kapitan statku, a w zamian ofiarowuje mu zakupioną atrakcję – prawdziwą syrenę. Syrena jest wprawdzie martwa i nie przypomina wyglądem syrenek z baśni. Kupiec postanawia jednak zainwestować w tą ciekawą zdobycz. Zainteresowanie przejawia również właścicielka domu rozpusty. Pan Hancock wprowadzony w ten luksusowy i niebezpieczny półświatek, poznaje Angelicę Neal. Świat kurtyzan niebezpieczny jest zwłaszcza dla mężczyzn, ponieważ kobiety te kuszą jak syreny. Kto ostatecznie stanie się ofiarą? Syreny czy pan Hancock? Powieść ma w sobie wiele z literatury obyczajowo-historycznej i romantycznej. Wątki fantasy dodatkowo urozmaicają fabułę. Książka przypadnie do gustu zarówno miłośniczkom Jane Austen, jak i Dickensa.

Interesujące dialogi pomiędzy bohaterami oraz ich monologi wewnętrzne, ułatwiają zaangażowanie w tą historię. Klimatyczna aura XVIII-wiecznej Anglii została bardzo dobrze oddana.

Prawdziwa syrena – “Syrena i Pani Hancock”

Syreny w powieści są prawdziwe i są nimi kurtyzany. To kobiety wyrachowane i pewne siebie, żyjące łatwo z nocy na noc. Są święcie przekonane o swojej wolności i niezależności. To prawdziwe celebrytki, wzgardzane lecz sławne. O ich utrzymanie dba pani Chappell – odpowiednik sprytnej i zawziętej bizneswoman. Autorka przybliża postaci kurtyzan i dostrzegamy ich różnorodność. Niektóre są bardzo wyemancypowane i głośno wyrażają własne opinie. Inne zajmują się głównie zarabianiem poprzez związki z bogaczami. Jedną z nich jest Angelika Neal. Jej sposób na życie to związek z księciem, który po śmierci swój majątek przekaże jej. Marzenia utrzymanki jednak się nie ziszczą. W zamian poznaje pana Hancocka, który nie jest uosobieniem księcia. To poczciwy kupiec, niezdecydowany i przestraszony. Jak postąpią z nim syreny? Przekonamy się w powieści “Syrena i Pani Hancock”.  Imogen Hermes Gowar, wykreowała wciągającą opowieść. Na uwagę zasługuje fakt, że autorka była pracowniczką British Museum, gdzie zobaczyć można różnego rodzaju, stworzone przez człowieka postacie syren. Efektem jej rozmyślań jest opowieść wielowątkowa i fascynująca!